A helyes tüzelőanyag tárolás fortélyai
Amikor kiválasztottuk a megfelelő tűzifánkat, gondoskodnunk kell a tárolásáról, ugyanis korántsem ér végett az ún. íratlan szabályok betartása.
A megvásárolt, megrendelt fa nem minden esetben száraz a megfelelő mértékben a tüzeléshez (20 % alatti nedvességtartalom). A megfelelő nedvességtartalom eléréséhez szárítanunk kell a fát, illetve a kellő nedvességtartalom elérését követően nem szabad, hogy minden héten egy jókora esővel eláztassuk a farakásunkat. Ezért fontos betartani az alábbi szabályokat:
- A fát minden esetben felfűrészelt és hasított állapotban tároljuk. A kisebb darabok könnyebben és gyorsabban száradnak, ezért nagyon fontos, hogy kellő mértékben felaprítsuk.
- A levegő segítségünkre lehet a tűzifa tárolásában, ezért mindenképpen szellős és száraz helyen tartsuk a felaprított fát.
- A legalsó réteg alatt hagyjunk kb. 15-20 cm magas légáteresztő réteget, amit különböző alátétekkel, esetleg ráccsal biztosíthatunk. Ez megakadályozza, hogy a fa átvegye a föld nedvességét, és ennek köszönhetően az alsó rétegek is könnyen szellőzhetnek anélkül, hogy elkorhadnának.
- Érdemes a farakás mögött is kb. 5-10 cm széles levegőrést biztosítani. Ez is segíti a jobb és gyorsabb száradást.
- A fát mindenképpen védjük meg az időjárás viszontagságaitól. Tárolhatjuk zárt helyen, azonban így kevésbé lesz biztosított a megfelelő levegőmozgás, tehát lassabban fog kiszáradni. Érdemesebb a szabadban, kiugró vagy féltető alatt elhelyezni a farakást. Így nem fogja érni az eső, ellenben a szél könnyen átjárhatja.
- Biztosítsunk megfelelő szárítási időt, minimum 12 hónapot (lehetőség szerint akár inkább 2 évet).